Rozbité cesty

Autor: Dominika Michaličová | 12.12.2016 o 15:50 | Karma článku: 2,24 | Prečítané:  472x

Keď čítate či počujete slovné spojenie "rozbité cesty" predstavíte si výtlky, problémy, pomalú jazdu, vyhýbanie sa jamám a špinavé autá. No nie vždy sú naše predstavy správne.

Rozbité cesty trápia veľa Slovákov, záhradkárov a aj obyčajných ľudí čo majú domy na konci mesta. Všetci (ne)vieme o čom tu píšem. Poznáte ten pocit keď sedíte v aute ako spolujazdec alebo dokonca šoférujete a cesta vám trvá o polovicu dlhšie z dôvodu dlhých, hlbokých jám a výtlkov na každom metre. 
Presne o tomto pocite dnes nepíšem.

Píšem o tom, čo je na konci rozbitej cesty. Kam tie rozbité cesty vedú.
Možno si teraz poviete: "no kam by viedli? Do mesta, dediny alebo ku mne domov." Mýlite sa. Samozrejme cesty vedú aj sem. Ale premýšľajme trošku zasnívane. 
Rozbité cesty nás dovedú napríklad do lesa, na farmy, polia, lúky, k jazerám, priehradám, k studničkám, potôčikom a k iným sladkým miestam kam sa odoberiete keď si chcete oddýchnuť, stráviť pokojný čas s rodinou alebo proste milujete prírodu a máte radi ten pohľad. Na týchto miestach sa tvoria tie najkrajšie spomienky, zážitky a vytvárajú sa tie najčistejšie myšlienky. Dalo by sa povedať, že nás dovedú za relaxom, bezplatnou terapiou a iným pohľadom na svet.
Toto je ten pragmatický a zároveň snový pohľad. No pozrime sa na ten metaforický význam tohto slovného spojenia.
Rozbité cesty v živote vedú k tým najkrajším veciam. Keď začnete vzťah vznikne veľa problémov, no nakoniec, ak je ten pravý, vás privedie k najkrajšiemu obdobiu v živote.   Ak začnete v škole strednej, vysokej či výukových kurzoch je to náročné. Stojí Vás to veľa času, námahy a úsilia aby ste to zvládli no nakoniec sa cítite hrdý sám na seba a užitočne. Získate mnohé vedomosti a skúsenosti.    Dokonca aj hádky vedú k sladkému zmiereniu kde padne veľa pekných slov, objatí a všetkých tých vecí čo máte radi. A v malom množstve utužujú vzťahy.   Komplikované a namáhavé životné obdobia kedy nevieme čo ďalej a či vôbec sa chceme pohnúť ďalej nás vo väčšine prípadoch dovedú k úžasnému výsledku. Tieto obdobia nás naučia, že aj maličkosti vedia byť krásne a plné radosti. Že sa máme tešiť z výrazu usmievavej mami alebo zamilovaného pohľadu nášho partnera. Tieto obdobia nás spravia silnejšími, šťastnejšími a vždy keď nám je zle si vieme pripomenúť, že vie byť aj horšie.
Z tohto celého vyplýva, že zlé veci vedia byť v konečnom dôsledku dobré, a že pokazená vec vie v konečnom dôsledku veľa opraviť.

Rozbité cesty sú náročné, nahnevajú nás a máme pocit, že nás oberajú o čas. No vedú k tým najúžasnejším veciam v živote.
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štefunko: Nešiel by som do toho, keby som mal byť bezvýznamný hráč

Predseda novej strany Progresívne Slovensko si trúfa vo voľbách na 15 percent. Kandidátov chce nasadiť už do tohtoročných komunáliek.

KOMENTÁRE

Babiš rovná sa ANO, ANO rovná sa Babiš

Kdesi na konci tunela sa predsa len čosi črtá.


Už ste čítali?